SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

İmdat yağ bağladım!

İmdat yağ bağladım!

 

Sıcak yaz aylarının sonuna geldik.
 
Kış sezonunun başlamasıyla birlikte yazın rehavetiyle alınan fazla kilolarını vermek ve formda kalmak isteyenler spor salonlarının yolunu tutmaya başladı. Tatilin verdiği rahatlık, aşırıya kaçan yemekler koca kış hazırladığımız bedenimizi bir yerden alıp bir yere götürmüş. Yazdan sonra yağ bağladım telaşını yaşayanların imdadına yetişecek ve kısa sürede forma girmelerini sağlayacak önemli açıklamalar Sports International eğitmeni Günnur Lombur Yıldız’dan geldi
 
İşte yağlardan kurtulup sıkı bir vücut sahibi olmanız için bilmeniz gerekenler!
 
Yag dokusu , bağ dokusunun özel bir şeklidir. Yağ dokularının yağ depolama kabiliyetleri vardır. Eğer kalori alımı vücut ihtiyacının üzerinde ise kilo alınır. Yağ , besin maddelerinin içinde en yüksek kalori değeri olan maddedir. Böylece vücut yağı depolayarak büyük enerji rezervi oluşturabilir. Fazla yağ depolanması, vücuda fazladan yük bindirir ve özellikle kan dolaşımının zorlanmasından dolayı yaşam süresini kısaltır.
 
Vücudumuzdaki fazla yağlardan kurtulmak için kas oranımızın yüksek olması gerekiyor. Kaslar metobolizmamızın hızını belirleyici en önemli unsurlardan biridir. Erkeklerin kadınlardan daha fazla yağ yakmasının sebebi de budur. Kadınlar kas yapma korkularıyla ağırlık antrenmanları yapmaktan kaçınırlar. Bunun yerine kulaktan duyma diyetler, düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla zayıflamaya çalışırlar. Bunun sonucunda daha fazla kas kütlesinin azalmasına neden olabilirler ve zayıflama kabusa dönüşür.
 
Şunu bilmeliyiz ki ne kadar çok kas kütlesine sahipsek zayıflamamız da bir o kadar hızlı olacaktır. Kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanda yağların 2 katı ağırlığına sahiptirler. Kaslar yağları yakmakla sorumludurlar. Asla yağlar gibi yer kaplamazlar, sıkı , güçlü ve ince görünürler.
 
Peki kas oranımızı nasıl arttırmalıyız?
 
Düzenli yapılan egzersiz, vücudumuz için uygun bir antrenman programı, sağlıklı beslenmeyle birlikte bize istediğimiz sonucu kısa sürede verecektir. Öncelikle işe yürüyüşle baslayın. Günde en az 30 dk’ lık yapılan tempolu yürüyüşler kondisyonunuzu belli bir seviyeye getirerek diğer egzersizleri yapmanızı kolaylaştıracaktır. Sonrasında kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yaptığınız özellikle yoga ve pilates seanslarında kaslarınızın varlığından haberdar olup güçlenmeye ve sıkılaşmaya başlayacaksınız. Yapılan ağırlık antrenmanlarıyla da kas yoğunluğunuzu daha da attırabilirsiniz. Unutamayın kaslar bizi ayakta tutar. Sağlıklı bir beden iyi düşünen bir zihin sahip olduğumuz en değerli şeydir. Hayata bakışınız, duruşunuz, enerjiniz saglıklıysanız size keyif verir. Yaşam kalitenizi arttırmak hayattan keyif almak için spor yapın!
 
Etiketler: Günnur Lombur Yıldız, spor, spor salonu, Sports International, yağ, kış, koca, yoga, spor, yaşam, keyif, sıcak, zihin, vücut, neden, sahibi, kalori, enerji, egzersiz, ne kadar, rahatlık, antrenman, zayıflama, açıklamalar, düzensiz beslenme, önemli açıklamalar, Sports International,