SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

DENİZDE FORM TUTMAK

DENİZDE FORM TUTMAK

 

Uzmanlar, denizde spor yapmanın forma girmenin en etkin yollarından biri olacağını söylüyor.
 
Sports International eğitmeni Gürkan Helvacıoğlu yüzmenin denizde yapılacak doğru egzersizler ile birleştirildiğinde forma girmek için en etkili yollardan biri olduğunu anlattı; "Denizde yüzme ile birlikte yapılan egzersizler form tutmak için birebirdir. Her şeyden önce denizde egzersiz yapmak en az risk taşıyan spordur. Nedeni ise suyun kaldırma kuvveti ile ilgili olarak eklemlere yük bindirmemesidir. Aynı zamanda tüm kas gruplarınız aynı anda fakat farklı açılarla çalışır. Kalp ve dolaşım sistemini geliştirip aerobik kapasitesini arttıran bu egzersizlere 5-10 dakika yüzdükten sonra başlanmalıdır. Sonrasında su seviyesi kaburga bölgesine kadar olacak şekilde 5 dakika denizde serbest stil koşu yapılır." Helvacıoğlu, bu ısınmanın ardından denizde yapılabilecek egzersizleri anlattı. 
 
Biceps Curl: Suyun içinde göğüs bölgesine kadar eğilip, ellerimizi yumruk şeklinde sıkıp, kollarımızı omuz hizasına kadar kaldırıp indirme hareketi. 12 tekrar 3 set yapılır. Harekette Çalışan Kaslar; ön alt kol ve ön üst kol kasları.
 
Triceps; Suyun içinde göğüs bölgesine kadar eğilip, ellerimizi yumruk şeklinde sıkıp, kollarımızı omuz hizasına kadar kaldırıp, dirsekler yukarı bakacak şekilde iki kol birden yana açma kapama hareketidir. 12 tekrar 3 set yapılır. Harekette Çalışan Kaslar; Arka kol kasları. 
 
Jump in Jack; Her iki ayak eşit zamanda açılarak ve kapanarak yapılan aynı zamanda her iki kol yukarı — aşağıya hareket ederek yapılan bir harekettir. 4 set 15 tekrar şeklinde uygulanır. Harekette Çalışan Kaslar; Kardiyo egzersizidir yağ yaktıran,bacak ve kalça kaslarını çalıştırır. 
 
Twist Rotation; Suyun kaldırma kuvveti nedeniyle bele gelebilecek baskıyı minimum seviyede azaltıyor. Deniz suyu seviyesi alt kaburga kemiğine kadar olmalıdır. Kollar omuz hizasında tutulmalıdır. Gövde sağ tarafa çevrilir. Gövde tekrar ortaya gelir sonra tekrar sol tarafa çevrilir. Sağ ve sol yön bittiğinde 1 tekrar olur, 15 tekrar, 4 set yapılır. Harekette Çalışan Kaslar; Bel bölgesindeki yağların yakılması ve bel kaslarının kuvvetlenmesi.
 
One leg back:Hareket deniz suyu bel seviyesinde olacak biçimde iki bacak yere sabit başlanır, bir bacak yerde sabit kalırken diğer bacak arka yukarı doğru kaldın lir sonra tekrar indirilir. Hareket her iki bacakta eşit sayıda tekrarlanır. Her iki bacakta 15 tekrar 3 set Harekette Çalışan Kaslar; Arka bacak ve kalça kasları.