SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

Kas çalıştırmak için sudan sebepler

Kas çalıştırmak için sudan sebepler

 

Eklemlere yük bindirmeden aynı anda tüm kas gruplarını farklı açılarla çalıştıran egzersizleri yaparak hem denizde eğlenebilir hem de daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.
 
Yüzme, denizde yapılan doğru egzersizler ile birleştirildiğinde forma girmek için en etkili yollardan biri… Riski az, suyun kaldırma kuvvetiyle eklemlere yük binmeden fit olma şansınız yüksek… Sports International eğitmeni Gürkan Helvacıoğlu 5-10 dakika yüzdükten sonra tüm kas gruplarını aynı anda fakat farklı açılarla çalıştıran şu egzersizleri öneriyor: 
 
- Ön kol kasları: Suyun içinde göğüs bölgesine kadar eğilip, ellerimizi yumruk şeklinde sıkıp,  kollarımızı omuz hizasına kadar kaldırıp indirme hareketi. 12 kez. 
 
- Arka kol kasları: Suyun içinde göğüs bölgesine kadar eğilip, ellerimizi yumruk şeklinde sıkıp,  kollarımızı omuz hizasına kadar kaldırıp, dirsekler yukarı bakacak şekilde iki kol birden yana açma kapama hareketidir. 12 kez. 
 
- Bacak ve kalça yağlarını yakın: Her iki ayak eşit zamanda açılarak ve kapanarak yapılan aynı zamanda her iki kol yukarı – aşağıya hareket ederek yapılan bir harekettir. 15 kez. 
 
- Bel yağlarını yakın: Suyun kaldırma kuvveti nedeniyle bele gelebilecek baskıyı minimum seviyede azaltıyor. Deniz suyu seviyesi alt kaburga kemiğine kadar olmalıdır. Kollar omuz hizasında tutulmalıdır. Gövde sağ tarafa, tekrar ortaya sonra sola çevrilir. Sağ ve sol yön bittiğinde 1 tekrar olur, 15 kez.   
 
- Arka bacak ve kalça kasları: Hareket deniz suyu bel seviyesinde olacak biçimde iki bacak yere sabit başlanır, bir bacak yerde sabit kalırken diğer bacak arka yukarı doğru kaldırılır sonra tekrar indirilir.Her iki bacakta 15 kez.