SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

Yürüyüş şirketlere para kazandırıyor

Yürüyüş şirketlere para kazandırıyor

 

Çalışanların enerjilerini arttırmanın yolları açıklandı
 
Çalışanlarınız öğle tatiline kadar işlerini büyük bir enerji ile yapıyorlar ancak daha sonra yemek de araya girince rehavetleri artıyor. Konsantrasyonları da bozluyor ve hata yapmaya meyilleri artıyor. Bunun önüne geçebilmek ve çalışanların enerjilerini artırmak söz konusu olduğunda egzersiz, özellikle de yürüyüşün iyi bir çözüm olduğu ortaya çıktı. 
 
İşyerinde mutluluğu sağlamak için hafif bir fiziksel aktivite desteği yeterli oluyor. Üstelik tansiyon ve genel stress vb. sağlık sorunları fazladan adım atmak gibi geliştirilen basit yöntemler ile en aza indirgenebiliyor.
 
Sports International CEO’su Orhan Koral, Lancester Üniversitesi’nce İngiltere ve Amerika’da 752 çalışan üzerinde yapılan araştırmada günde 10.000 adım yürüyen personelin iş tatmini ve verimliliğin arttığının tespit edildiğini açıkladı. 
 
Günlük ortalama 10.000 adım yürümeleri istenen personelin %58’i hedefe ulaştı. Hedefe ulaşanların verimliliklerinde yüzde 41 artış oldu ve daha fazla raporlama yaptıkları öğrenildi. Hedefi vuranlarda sistolik kan basıncı (kan basıncı okuma üst sayısı) normaldekinin iki katından daha fazla azaldığı kaydedildi.  Bu da daha fazla verimlilik ve hem çalışan hem de işveren için büyük kazanç anlamına geliyordu.
 
Ayrıca 16 hafta boyunca günde en az 10.000 adım atmaya teşvik etmek için çalışanlara adım ölçer verildi, beslenme değerlendirmelerini yazılım ile izlediler.
 
Bu mütevazi çalışmada insanlar sadece öğle molasında yürüdüler ve her zamanki gibi beslendiler. Çalışmada verilen kilolar da ayrıca insanlara mutluluk verdi. 
 
Birçok kurumsal şirket çalışanlar için bazı olanaklar sağlıyor ancak ofiste sporu teşvik etmek işverenlerin henüz fazla keşfetmediği bir konu. Elemanlarınızı spora teşvik etmek için salonu sağlayabilir, spor aletlerini sunabilirsiniz ancak, bilinçli çalıştırıcılar veya kurumlardan destek almazsanız yeterli motivasyonu sağlayamayabilirsiniz.
 
Ayrıca binadan uzak bir toplantı odasına yürüyüş, otoparka yürüyüş, adım ölçer hediyesi gibi küçük ama sportif insiyatif olanakları bireylerin dış destek konsantrasyonunu artıracaktır.