SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

Faydaları Saymakla Bitmeyen Meyve: Demirhindi

Faydaları Saymakla Bitmeyen Meyve: Demirhindi

 

Demirhindi adı Arapça'da "hint hurması" demek olan "tamr-i hindimden gelir. 10-25 metre boyundaki ağaçları 7-20 cm uzunluk, 2.5-3.5 cm genişlikte; keçiboynuzu meyvelerine benzeyen, koyu kestane renginde meyveleri verir. Ortalama 150 yıl ömürlü bir ağaçtır, demirhindi ağacı. Bir ağaçtan yılda 225 kilograma kadar meyve alınabilir.Meyve bileşiminde protein, şeker, pektin, A, Bl, B2, B3, B5, B6 ,C vitaminleri potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, bakır gibi mineraller bulunur.
 
Afrika'da baharat olarak kullanılan meyvelerin en başta gelenidir: Hindistan, Senegal, Sudan, Orta Amerika, Guatemala, Meksika yetiştiği ülkelerdir. Eski Yunanlılar ve Mısırlılar İ.Ö 4. Y.Y.'da demirhindiyi kullanmaya başlamışlardır. Afrika'nın bazı bölgelerinde kutsal ağaç olan demirhindinin meyveleri ve kabukları fillere uysal olmaları için yedirilirdi Susuzluk giderici olarak ünlenen bu bitki, Osmanlı tıbbı ve mutfağına da girmiştir.
 
Susuzluğu kesmesi, kusma, ateş ve iç sıkıntısına iyi gelmesiyle tarihte ünlüdür. Meyveleri, yaprakları, tohumları geleneksel tıpta kullanılır. Baharat olarak ise meyveleri bütün olarak veya sadece etli kısımlarıyla kullanılır. Hint, Orta Doğu ve Güney Doğu Asya yemeklerinde tatlımsı ekşi tadıyla çokça kullanılır. Sanayide şekerlemelere kıvam verici olarak eklenir. Bilinen alerjik ve toksik bir etkisi rapor edilmemiştir.
 
Demirhindinin Sağlık Açısından Faydaları
 
Demirhindi meyvesi kan lipidlerini düşürme ve kilo verdirici etkinliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. (JambheshwarUniversity/2011) Ağrılı ve şiş eklemlerde meyvesinin yenilebilen kısmı kullanılır.
 
Boğaz ağrılarında suyu gargara şeklinde kullanılabilir.
 
Ayrıca demirhindi suyu iltihabı' göz hastalıklarında ve kuru göz tedavisinde kullanılır.
 
Sarılık ve nezle tedavisinde yıllardan beridir kullanılan bir meyvedir.
 
İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri; selenyumdan dolayı kanserle mücadele için iyi bir antioksidan kaynağıdır.
 
Ateş düşürücü ve soğuk algınlığından koruyucudur. (J.Ethnopharmacol/2010)
 
Meyvesinin yenilebilen kısmına 1 litre kaynatılmış su eklenerek 1 saat bekletilir. Biraz bal ile tatlandırılır. Bu su, içilerek ateş düşürücü olarak fayda verir.
 
Sindirime yardımcıdır. Kabızlık giderici olarak çok iyi sonuç verir. Laksatif etkisi Afrika ülkelerinde yıllardan beri bilinir ve tedavide kullanılır.
 
Cilt inflamasyonlarında kullanılır. Ciltteki lekelere ve çillere karşı renk açıcıdır.
 
Hipertansiyon, obezite, kan kolesterol ve trigliserid yüksekliği, bozulmuş açlık glikozuyla karakterize metaboliksendrom tedavisinde etkindir. (ZahedanUniversity/2011)
 
Barsak spazmlarında rahatlatıcı etkisi mevcuttur. (University of Malakand/2010)
 
Ülser tedavisinde yeni bir ajan olabilir; çünkü ülserde mide asit salgısını azaltıcı etkisi bulunur.(RayatandBahralnstifu/2011)
 
Safra kesesi rahatsızlıklarında tedavi edicidir.
 
Demirhindi Şerbeti
 
Demirhindinin hurma, şeker, bal, kakule, karanfil, kişniş tohumu ile yapılan şurubu dünyanın birçok yerinde serinletici bir içecek olarak tüketilir. Bu şerbet, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın en sevdiği içecek olmuştur.
 
Malzemeler
300 gram demirhindi meyvesi
2 litre su
3 kilogram şeker
 
Hazırlanışı
 
Meyveler suyla kaynatılıp süzülür. Elde edilen sıvıya şeker eklenip, yeniden birkaç dakika daha kaynatılır. Biraz soğuduktan sonra yeniden süzülür. (Şeker yerine bal da kullanılabilir.)