SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

Buz Hokeyi

Buz Hokeyi

 

"Buz hokeyi oynamak bir tutkudur. O adrenalini tadan insan bir daha kolay kolay oynamaktan vazgeçemez"
 
18 yaş altında katıldığı dünya şampiyonalarında gol krallığı bulunan ve üniversite olimpiyatlarında oynamış olan Buz Hokeyi A Milli Takım oyuncusu ve Bilkent Sports International Fitness Eğitmenimiz Egemen Taşboğa, buz hokeyinin fitness eğitmenliğine çok faydası olduğunu, kondisyon ve performans anlamında dünyaca ünlü kondisyoner ve antrenörlerle çalıştığını, öğrendiği bilgileri ve uygulamalarıda üyelerimizle paylaştığını belirtti ve Buz Hokeyi sporunu anlattı:
 
Buz hokeyi 5 oyuncu ve 1 kaleciyle oynanan, gücün, esnekliğin, koordinasyonun ve aynı zamanda sertliğin olduğu bir spordur. Ülkemizde henüz yeteri kadar ilgi görmeyen bir spor olsa da buz hokeyinin tarihi orta çağlara dayanmaktadır. İlk kez ilkel olarak Kuzey Avrupalılar tarafından oynanmıştır. Günümüzde buz hokeyi 5 oyuncu ve bir kaleciyle oynanmaktadır. Kask, omuzluk, dizlik ve dirseklik gibi koruma malzemeleri vardır. Ayrıca paten ve sopa gerekmektedir. Buz hokeyi konusunda Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya önde gelen ülkelerdir. Ülkemizde ise halen gelişmekte olan bu spor yorucu yorucu olduğu kadar keyifli, heyecanlı ve bir o kadarda zor bir spor dalıdır. Türkiye'de İstanbul, Erzurum, Kocaeli, İzmir ve Ankara dışında takımı olan iller olmamakla birlikte çok fazla bilinmeyen buz hokeyi, gittikçe yayılmaktadır ve başarılar elde etmek için tek yürek olmuş olan sporcularımız, adlarını duyurmaya başlamışlardır.
 
Ülkemizdeki buz hokeyinin tarihçesinden bahsetmek gerekirse, Türkiye buz hokeyiyle 80'li yılların başında tanışmıştır. 1989 yılının şubat ayında Ankara'da Türkiye'nin ilk olimpik buz pisti açılmıştır. Buz hokeyi branşı 1991 yılında Türkiye Buz Sporları Federasyonunun kurulmasıyla, Türkiye birlikte yeni kurulan federasyonun çatısı altında toplanmıştır. Türkiye aynı yıl Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonuna (IIHF) üye olmuş ve 1992 yılında yapılacak olan IIHF Dünya Şampiyonası C Grubu müsabakalarına katılmak için A Milli Takımımız oluşturulmuş ve çalışmalara başlamıştır. Türkiye dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığında orta sıralarda görülmektedir. Ülkemizde süper lig birinci lig yıldızlar ligi minikler ligi ve bayanlar ligi olmak üzere 5 lig vardır. Her yıl federasyon ve il müsabakaları düzenlenmektedir. 2011 Kış Olimpiyatlarının Erzurum'da yapılması, Erzurum'a da buz pistlerinin açılmasına neden olmuş ve Erzurumluları da bu spora dahil etmiştir.
 
Buz hokeyi oynamak bir tutkudur. O adrenalini tadan insan bir daha kolay kolay oynamaktan vazgeçemez. Bu spor bir yaşam tarzı, bir hayat felsefesidir. Türkiye'de bu branşta ilerleye bildiğimizi maalesef ki Türk basınında duymak imkansıza yakın. Oysaki buz hokeyi ülkemizde hızlı bir gelişim göstermekte ve şu anda federasyonun yaptığı çalışmalar da dikkatleri bu spora yöneltmektedir.
 
Bunun en güzel örneklerinden biri geçtiğimiz aylarda Balkan Şampiyonasının Kocaeli ilimizde yapılması ve Türkiye'nin bu şampiyonada birinci olmasıdır. Birçok insanın bu başarıdan haberinin olmaması üzücü olmakla birlikte, aslında Türkiye'de futbol basketbol ve voleybol dışındaki branşlardan başka branşların olduğunu kanıtlamaktadır.