SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

Nar Mucizesi ile Lezzetli Tarifler

Nar Mucizesi ile Lezzetli Tarifler

 

 
"Çarşıdan Aldım Bir Tane; Eve Geldim Bin Tane" tekerlemesi ile çocukluktan itibaren hafızamıza yer etmiş, değdiği yeri boyayıp bizi deli eden, moda dünyasına ilham veren muhteşem renkli çiçeğe sahip bu güzel meyve ile yapamayacağımız tarif yok! İster ana yemeklerde, salatalarda ve tatlılarda süsleme amaçlı olsun, ister vitamin deposu içecekler hazırlamak için kullanılsın, nar meyvesi "nar ekşisi" sosundan şerbetlere her yerde karşımıza çıkıyor. Bereketi sembolize eden bu meyve, tekerlemesine ve lakabına yakışır şekilde hemen her alanda kullanılabiliyor.
 
Nar Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler
 
Bir narın içerisinde 600 kadar çekirdek bulunur.
Antalyahın bir ilçesi olan Side, "nar11 dernektir.
Türkiye nar üretiminde dünya üçüncüsüdür.
nar suyu yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16'sını karşılar.
Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı çay halinde kullanılır.
Çarpıntıya iyi gelir.
M deyi kuvvetlendirir.
Safra söker, pekliği giderir.
Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak kurtlarına karşı etkilidir, bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlara ye dirilir.
Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kullanılır.
Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır.
Nar tohumu yağının, östrojen sentedenrnesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir.
Son zamanlar da, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılıp kullanılanı ay acağı araştırılmaktadır.
 
Yapılışı
 
Narları ovalayarak yıkayın ve süzül m es i için süzgece alın. Türn narları enine 2 parçaya bölün. Kabuğuna hafif çizik atıp ellebölrneniz gerekiyor. Parçaladığınız narları kavanoza, yeri eştirin. Üzerine alkolü, şekeri ve suyu ekleyin. Son olarak çubuk tarçınları ve karanfilleri koyarak, kavanozun ağzını sıkıca kapatarak 1-2 dakika çalkalayın. Güneş görmeyen bir yere koyun, kavanozu 2 günde 1 çalkalayın. Yaklaşık. 25 gün sonra şeker tamamen eridiğinde tülbentle süzerek servis yapın.
 
NARLI DONMUŞ YOĞURT Malzemeler
 
2 su bardağı taze sikilmiş nar suyu
1.5 su bardağı yoğurt
2/3 su bardağı nar arornalı şurup
1/2 su bardağı şeker
2 tatlı kaşığı lirnon suyu
Yapılışı
 
Nar suyu ve şekeri orta ateşte şeker eriyene ka.dar karıştırın. Limon suyunu ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bir kapta yoğurdu, nar aromalı şurubu ve nar suyu karışımını iyice karıştırın. Hava geçirmeyen bir kaba aktarıp buzlukta en az 3-4 saat (veya buzdolabında erte si gün e kadar) beki et in. Karışım iyice soğuduğunda dondurma makinenizin talimatlarına uygun bir şekilde hazırlayıp tekrar hava geçirmeyen bir kapta buzlukta, muhafaza edin.
 
 
NARLI HİNDİ GÖĞÜSÜ
 
Malzemeler
 
1 tablet hazır tavuk suyu
1 su bar dağı beyaz şarap
3 adet nar
Kuşüzümü
2 dal taze biberiye
80 gr tereyağı
1 kg dövülmüş hindi göğsü
2 çorb a kaşığı zeytinyağı
Yeterince tuz karabiber
 
Hazırlanışı
 
Hin di göğsün e biberiye ve kuş üzümler ini serpiştirin, rulo şeklinde sararak* bir mutfak ipiyle açılmayacak şeklinde bağlayın. Zeytinyağını ve 30gr tereyağını genişçe bir tavada eritip* hazırladığınız ruloyu yağda pembelesinceye kadar kızartın ve sonra şarabı ekleyerek kısık ateşte şarap buharlaşıncaya kadar devamlı çevire çevire pişirin. Daha sonra 2 adet narın tanelerini bir tülbent içine koyup sıkarak suyunu çıkartın ve bu nar suyunu da ekleyin tuzu ve karabiberi de ekleyerek biraz pişirin* ateşten indirin. Pırın tepsisine dizin. 2000lik fırında pişirin. Çıkardıktan sonra sıcak kalmasına özen gösterin. Ayrı bir tencerede tavuk suyu tabletini* kalan tereyağını ve limon suyunu kısık ateşte çok az su ile karıştırın sos haline getirin. Rulo halindeki hindi göğsünü halka halka kesin, bir tabağa dizin üzerine sosu gezdirin ve son olarak nar taneleriyle süsleyin.
NAR REÇELİ
 
Malzemeler
 
2 su bardağı nar tanesi
1 kg toz şeker
1.5 su bardağı taze sıkılmış nar suyu
1 limon
 
Yapılışı
 
Şeker ve nar suyunu karıştırıp kaynatın. 10 dk kaynadıktan sonra nar tanelerini ilave edin. 15 dk daha kaynatın. Oluşan köpükleri alın. Kaşıkla ayrı bir yere damlatıp soğumasını bekleyerek kıvam ayarı yapın. Kıvarn olduğunda limon suyunu ekleyip 5 dk daha kaynatın. Reçelimiz hazırdır