SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

Selülitli Görünümü Azaltmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Selülitli Görünümü Azaltmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

 

Selülit; kan ve lenfatik dolaşımının bozulması ile cilt yüzeyinin altında aşırı yağ birikiminin neden olduğu; özellikle karın, alt ekstremiteler ve kalça bölgesinde toplanan portakal kabuğu görünümüyle özdeşleştirilen bir dolaşım bozukluğudur.
 
Selülit oluşumu genetik, hormonal, metabolik ve yaşam tarzı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu nedenle sadece kilolu bayanlarda değil, kilosu normal; hatta normalin altındaki bireylerde bile selülit görülme riski vardır.
 
Selülitli görünümden kurtulmak için, sadece kilo kaybı yeterli değildir. Önemli olan; beslenme alışkanlığını değiştirip, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Sağlıklı beslenme programınızda yer vereceğiniz bazı besinler, hem kilo kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olacak hem selülitli görünümü azaltacaktır.
 
Su
 
Vücutta biyokimyasal olayların düzenlenmesini sağlar. Kan dolaşımını düzenleyerek vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. Ödemin oluşmasını önler. Bu nedenle günde en az 2,5-3 litre su içmeye özen gösterin.
 
Ananas
 
Bulundurduğu bromelain enzimi sayesinde fazla su atımını destekleyerek, bölgesel ödemi engeller. Bu etkisi sayesinde selülit oluşumuna son veren mucizevi besinler arasında yer alıyor.
 
Kereviz
 
Kan damarlarının kasılmasını önleyerek:, dolaşımını rahatlatır. Keten Tohumu
 
Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan keten tohumu damarları genişleterek, kan dolaşımının rahatlamasını sağlar.
 
Zencefil
 
Kanın pıhtılaşmasını önleme fonksiyonu ile dolaşımı rahatlatır.
 
Maydanoz -Brokoli -Karnabahar -Portakal
 
C vitamini bakımından zengin olan bu besinler; antioksidan özellik göstermelerinin yanı sıra kolajen yapımında da önemli rol oynarlar. Deri altındaki bağ dokunun güçlenmesini sağlayarak selülitli görünümün azalmasına yardımcı olurlar.
 
Yeşil Çay
 
Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay; içeriğindeki kateşin ile metabolizmayı ve dolayısıyla yağ yakımını hızlandırır.
 
Kuşkonmaz
 
Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller.
 
Yağlı Balık
 
Somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklarda bulunan omega 3 damarları genişleterek kan akışını ve dolaşımı kolaylaştırır.