SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

SPOR NASIL YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİLİR?

SPOR NASIL YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİLİR?

 

Hareketsiz yaşam, son yıllarda artarak  büyüyor ve sağlığımızı tehdit ediyor. Birçok kişi diyet programlarının tek başına kilo vermeyi sağlayacağı gibi yanlış bir inanca sahip. Uzmanların hepsi yaşam tarzımızı değiştirmekten bahsediyor ama bunu nasıl yapabileceğimizi bir çoğumuz bilmiyoruz.
Yapılan çalışmalar, 2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 60’a yakınının hareketsiz yaşam tarzı ile ilgili hastalıklarla karşı karşıya kalacağını  gösteriyor. Hareketsiz yaşam sadece ömrü kısaltmakla kalmıyor, aynı zamanda diyabet, yüksek tansiyon, felç, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklara kapı aralıyor. Stres, anksiyete, azalmış benlik saygısı ve depresyon gibi ağır ruhsal sıkıntılara yol açtığı da biliniyor. Yaşam tarzımızı değiştirmenin ilk adımı ise karar vermek. Sports International Ceo’su Orhan Koral, “Bir spor salonuna yazıldığında aldığın dersler, oluşturduğun programlar, kurduğun ilişkiler, yaşam tarzını değiştirmeni birebir etkiler” diyor. İşte sunduğu çözüm önerileri: 
Birebir danışma (personal trainer): Vücut ağırlığını ve şeklini olması gereken noktaya taşırken, hayattaki hedeflerini ve planlarını geliştirmene yardımcı olur.
Grup eğitimi: Kordinasyon sağlama, rasyonel düşünme, senkronizasyon (birlikte hareket edebilme olgusu) ile davranışa yönelik sağlıklı yaşam becerileri sağlar.
Grup desteği: Rol modelleme, takım çalışması olgusu ile gerçek hayatta problem çözmeyi sağlar.
Eğitim seçimleri ve hedefli çalışma: Sosyal, çevresel, biyolojik, duygusal ve zihinsel düşünce ile başa çıkmaya yardımcı olur.
Akademili antrenörler ile ağırlık çalışması, uzak doğu sporları, tüm vücut fitness eğitimi: Kişisel konfor sağlarken, sorunları stratejik  bir şekilde ele almak için idealdir.
Doğru beslenme planlaması: Planlı beslenmeye odaklanma ve strateji motivasyonu sağlar.
Kişiselleştirilmiş program: İstek, güven, vücuda dair özeleştiri eksikliği, düşük benlik saygısı ve sağlıksız yaşam seçimleri ile başa çıkmaya yardımcı olur.
Sürekli fitness eğitimi: Kendi kendine mutluluk eğitiminin sürdürülmesinde etkilidir.