SPORTS & YAŞAM DERGİSİ

KAZANMAK İSTEYEN EGZERSİZ YAPMALI

KAZANMAK İSTEYEN EGZERSİZ YAPMALI

 

Cleveland State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre düzenli egzersiz yapanlar, minimum hareket edenlere ve çok kilolu olanlara göre iş hayatında daha başarılı. Sports International’ın İş Geliştirme Direktörü Haluk Çetin, Profesör Vasilios Kosteas’ın yaptığı araştırmanın, bugüne dek konuşulanları bilimsel olarak ispatladığını söylüyor.

İyi bir kardiyovasküler fitness, beyin hücreleri de dahil olmak üzere her hücreye giden kandaki oksijen miktarını arttırır. Bu da hafızayı güçlendirir. Egzersizin zihinsel kapasitede artış, biyolojik dayanıklılık ve daha yüksek enerji seviyesi kazandırması, kişileri işinde daha verimli kılar. Bu durum rahatlıkla daha yüksek kazanca çevrilebilir. Araştırmaya göre, haftada üç saat düzenli egzersiz yapanlar, yapmayanlara oranla yüzde dokuz daha fazla kazanıyor ve kazandırıyor. Bu kişiler daha üretken oluyor ve daha az işe devamsızlık yapıyor. İşverenler de egzersiz yapan kişilerin bireysel adanmışlık, disiplin ve toplumsal uyumluluk konularında daha iyi olduğunu düşünüyor.

Kilolu olan kadınlar daha az kazanıyor

Amerika’da yapılan bir araştırmada, obez kadın ve erkeklerin, fit görünümlü kadın ve erkeklere göre aynı işi yapmak için daha az ücret aldığı ortaya konmuş. Türkiye’de de durum Amerika ve dünyanın diğer ülkeleri ile aynı. İlanlara baktığımızda hep prezantabl eleman arandığını görüyoruz. İşverenler, eğitim ve kültürün yanı sıra fiziksel görünüşe de önem veriyor.